Bár jó irányba változott, több ponton is komoly kiigazításokra szorul a magyar médiaszabályozás az Európa Tanács alkotmányjogi tanácsadó testülete, a Velencei Bizottság szerint, amely pénteken elfogadta az erről szóló álláspontját. Az Index információ szerint Thorbjørn Jagland, az Európa Tanács főtitkára a független alkotmányjogi szakértők plenáris ülésén elmondta: „a magyar szabályozás jó irányba változott, de többet is lehet tenni”.
Az alkotmányjogászok három magyar jogszabályt vizsgáltak, a 2010-ben született CIV. és CLXXXV. törvényt, amely a média és a sajtó működését szabályozza, valamint a tavalyi XXII. törvényt, amely a reklámadóról rendelkezik. Ez utóbbival kapcsolatban a vélemény megjegyzi, hogy az adó májusi jelentős csökkentése sok olyan kérdést megold, amelyek bevezetésekor fogalmazódtak meg. A dokumentum egyúttal üdvözli a kormány nyitottságát a jogszabály módosítására, egyúttal azt szorgalmazza, hogy az adóterheket egyenlően, diszkriminációmentesen ossza el, valamint kerülendőnek nevezi az amúgy is gazdasági nehézségekkel küzdő médiaszektor túlzott adóztatását.
A 30 oldalas dokumentum végkövetkeztetéseiben az alkotmányjogászok elismerik a kormány elmúlt években tett erőfeszítéseit az eredeti jogszabályok javítására, és üdvözlik, hogy továbbra is nyitott a párbeszédre. Mindazonáltal kiemelnek a jogszabályokból olyan passzusokat, amelyeket szerintük elsőbbséggel felül kellene vizsgálni.
A Bizottság szerint a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság elnöke, aki a Médiatanács elnök is, nem eléggé független, mivel túlságosan függ a miniszterelnöktől és a hatalma is túlzott. A Velencei Bizottság függetlenebb és plurálisabb összetételű közszolgálati médiakuratórium és Médiatanács felállítását sürgeti.
A Velencei Bizottság kockázatosnak gondolja, hogy a Médiatanács tagjelöltjeinek kiválasztását, mivel őket a politikai nézeteik alapján választhatják ki. A szervezet ezért azt javasolja, hogy Magyarország (a kormánytöbbség) változtassa meg a tagok kinevezésének rendjét a Médiatanács függetlenségének erősítése érdekében. Ez az ajánlás vonatkozik a közszolgálati média, az MTVA kuratóriumára is.